Mi az a menstruációs kehely? A tisztább, szabadabb érzés záloga a “nehéz napokon”

szept. 3., 2016

Mi az a menstruációs kehely? A tisztább, szabadabb érzés záloga a “nehéz napokon”

Mi, az IgenÉlet csapata, úgy szeretünk írni a közéleti, vagy minket foglalkoztató témákról, hogy miközben betartjuk a jóízlés határait, mégis kimondunk olyan dolgokat is, ami valamiért tabunak vagy szégyennek számít. És bár egy-egy televíziós reklámblokkban naponta ajánlanak különböző menstruációs segédeszközöket, kellékeket, a vér mindig kék és a nők fehér nadrágban másznak hegyet “azokon a napokon”, amit én nem érzek őszintének.

Viszonylag későn, 14 évesen jelentkezett az első menstruációm. Sok nő van a családomban, már feszegették is a témát, hogy hol késik "Vér néni". Én már abba a korosztályba tartozom, akiknek nem kellett bumszli vattadarabokat tömködni a bugyogóba. Már kaphatóak voltak a modern, dizájnos csomagolású intimbetétek. Csodálkozva és elborzadva hallgattam édesanyám történeteit a vatta használatáról, de igazán akkor lepődtem meg, amikor a nagymamám mesélte el azt, hogy ők még maguk varrták otthon a pelust, vásznakból, elöl-hátul hosszú madzagokkal, amiket aztán a derekuk köré kötöztek.

Nagyon szerencsésnek éreztem magam, amikor a betétet tamponra válthattam. Kényelmesebb, egyszerűbb, diszkrétebb. A toxikus sokk szindróma lehetősége azonban, bevallom, gyakran okozott rettegést számomra. Ma már tudom, hogy a műselyemből készült tamponok jelentenek veszélyt, de kapható pamutból készült tampon is, ami által nem vagyunk ennek kitéve. Hogy akkor miért nem gyártanak kizárólag pamut tamponokat? Hát, ez jó kérdés…

Újabban kaphatóak többször használatos, varrott, mosható betétek. Ezek különösen a környezettudatos nőknek lehetnek hasznosak. Színesek, vékonyak, patenttal rögzíthetők. Nem rossz megoldás, talán a szanaszéjjel fehérített bolti betétek megfelelő alternatívái lehetnek.

Nagyjából egy éve azonban találtam valamit, ami sokkal tisztább, biztonságosabb, kényelmesebb megoldás minden eddig felsoroltnál. A menstruációs kehely (menstruációs tölcsér, intim kehely, kehelytampon, intim tölcsér), egy kis szilikon kupak, ami a hüvelybe helyezve összegyűjti a vért. Ez a kis kehely annyival jobb megoldás, mint bármelyik más eszköz, hogy úgy érzem, mindenképpen beszélnem kell róla, "hirdetni az igét", annyira kényelmes, praktikus és diszkrét.

Két méretben kapható: S és L. A kisebbik azoknak a nőknek való, akik 30 év alattiak és még nem szültek. Annak, aki valaha szült már, mindenképpen L-es kell, akkor is, ha még nincs 30 éves. 30 felett pedig, akár szült valaki, akár nem, szintén az L-es szükséges. Általában egy kis szára van, amit én levágtam, mert anélkül is ki lehet venni, nincs olyan mélyen, mint a tampon. De ha nem nyom, akkor rajta is maradhat. A felhelyezésről sok látványos videó és kép van az interneten, de a lényeg, hogy be kell hajtani, a hüvelybe helyezve szétnyílik és felveszi a megfelelő helyzetet, néha egy kis sziszegő hang kíséretében. Ilyenkor egy kis vákuum alakul ki, ami biztonságosan a helyén tartja a kelyhet. Én szoktam egy kevés síkosítót használni a felhelyezésnél, mert úgy könnyebb a művelet. Amikor érzem, hogy mindenhol kifeszült, sehol sem gyűrődik, picit meghúzva érzek egy minimális ellenállást, akkor tudom, hogy a helyére puccant.

Adjuk meg magunknak, ami jár, a nehéz napokon is!

Reggeltől estig és estétől reggelig bent maradhat, ritkán szükséges napközben üríteni. Bizony, estére megtelik a menstruációs vérrel és ez elsőre elég meghökkentő élmény. De nincs vele más dolgunk, mint beleönteni a wc-be a végterméket, majd eltörölgetni vagy elmosni az edénykét és mehet vissza, tenni a dolgát. Nagyon hamar meg lehet szokni a vér látványát, ráadásul nagyon jó visszajelzés is, hogy látható, ha nagyon darabos, vagy ha hirtelen változik a mennyisége.

Amikor vége a menstruációs ciklusnak, a kelyhet ki kell főzni: vizet forralni, majd a forró vízben hagyni pár percig, eltörölni és kész. Csak el kell rakni és várni vele a következő ciklust. Több évig is használható marad, tehát nagyon gazdaságos és környezetkímélő. Egyáltalán nem nyom, nem kényelmetlen és semmi szaga nincs. Akárcsak a tampon, ez sem érezhető. A hüvelyt nem szárítja, hiszen nem nedvszívó anyagból készült, de fontos, hogy 10-12 óránként ürítve legyen. A hasam kevésbé görcsöl és a ciklusom egy nappal rövidebb, mióta ezt használom. Talán mert könnyebb az ürülés, úgy gondolom.

Az ára hazai viszonylatban 4-6-8 ezer forint, de mint MINDENT, ezt is meg lehet rendelni eBay-országból és akkor akár egy ezres alatt is megúszhatjuk, ingyenes postával. Én ezt tettem és nagyon elégedett vagyok.

Őszintén örülök annak, hogy ma már ennyire egyszerű és kényelmes menstruálni. De bevallom, még így is gyakran támad olyan gondolatom, hogy talán egy faluszéli kulipintyóba elvonulva szívesebben élném meg azt a pár napot. Mert a világ elvárja, hogy állandóan a topon legyünk, de úgy hiszem, a menstruáció a nőknek egyfajta jelzés: állj, pihenj! Úgyhogy én legalább az első két napon megengedem magamnak azt, hogy nem rohanok, nem cipekedem, nem tervezek fárasztó programokat. Ha nem is vonulok el a kis kulipintyómba, de egy kicsit lelassítok. A testemnek megadom a menstruációs kehellyel a létező legkényelmesebb megoldást, de a lelkemnek is a pihenést. Hiszen még hosszú évekig leszünk egy testbe zárva, én és a menstruációs ciklusom. A világ legjobb dolga, hogy nőnek születtem. Ezért aztán nem teherként, hanem természetes folyamatként akarom megélni azt a havi néhány napot.

Zigó JuditZigó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások